Regulamin określający uprawnienia i obowiązki rodziców oraz nauczycieli Przedszkola Nr 366
w stosunku do dzieci przebywających
w placówce z widocznymi objawami choroby

Podstawy prawne:

• Ustawa z 7 września 1991r. o systemie oświaty ((Dz. U. z 2017 r. poz. 2198, 2203 i 2361 ze zm.)
  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2017 r. poz. 59, 949 i 2203)
  • Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2016 r. poz. 1866 ze zm.),
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. Nr 161 poz. 968 ze zm.),
  • Statut Przedszkola nr 366 w Warszawie.

Uprawnienia i obowiązki rodziców i nauczycieli

1. Dziecka chorego lub podejrzanego o chorobę nie należy przyprowadzać do przedszkola. Nauczyciel ma prawo nie przyjąć chorego dziecka.
  2. Chore dziecko nie powinno mieć kontaktu z innymi dziećmi i uczestniczyć w zajęciach, gdy:
  • jest zbyt chore, aby pozostać w przedszkolu z powodu złego samopoczucia;
  • jest bardzo zakatarzone i kaszlące;
  • jego stan wymaga fachowej opieki;
  • może zarazić inne dzieci.
  1. Nauczyciel ma obowiązek natychmiast wezwać rodziców (prawnych opiekunów), jeśli zaobserwuje u dziecka:
  • podwyższoną temperaturę;
  • zmiany na skórze (wysypka, zmiany ropne, znaczne zaczerwienienia);
  • ropne zapalenie spojówek (białko oka jest zaczerwienione a w oku zbiera się substancja ropna, która wycieka lub zasycha w oku);
  • wyraźne zmiany w zachowaniu – dziecko wykazuje symptomy zmęczenia lub jest poirytowane, płacze częściej niż zwykle;
  • problemy z oddychaniem spowodowane katarem, bólem gardła, kaszlem;
  • biegunkę, wymioty;
  • symptomy chorób zakaźnych.
  1. Nauczyciel po zaobserwowaniu widocznych zmian u dziecka natychmiast telefonicznie powiadamia rodziców lub prawnych opiekunów o jego stanie zdrowia.
  2. W przypadku wyraźnego pogorszenia się stanu zdrowia dziecka przed przybyciem rodziców (opiekunów prawnych), nauczyciel powiadamia Dyrektora przedszkola i pogotowie ratunkowe.
  3. Pracownicy przedszkola nie mogą podawać dzieciom żadnych leków i preparatów zdrowotnych.
  4. Rodzice w krótkim czasie po otrzymaniu informacji o stanie zdrowia dziecka mają obowiązek odebrać je z przedszkola.
  5. Nauczyciel ma prawo poprosić rodzica o dostarczenie zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do uczęszczania dziecka do przedszkola.
  6. Rodzice mają obowiązek zgłaszania wszelkich poważnych dolegliwości i chorób zakaźnych dziecka i udzielania wyczerpujących informacji na ten temat.
  7. Po każdej nieobecności dziecka spowodowanej chorobą zakaźną rodzice zobowiązani są do przedłożenia zaświadczenia lekarskiego potwierdzającego zakończenie leczenia.
  8. W przedszkolu w widocznym miejscu znajduje się informacja dla rodziców o następującej treści: „Dzieci zakaźnie chore, z gorączką lub przeziębione powinny pozostać w domu. Katar i kaszel to także choroba. Pamiętajmy o innych dzieciach i o niebezpieczeństwie zarażenia. W początkowej fazie choroby dziecko najbardziej zaraża kolegów. Jeżeli dziecko źle się poczuje natychmiast Was, Drodzy Rodzice, o tym powiadomimy. Prosimy o zgłaszanie nam wszystkich przypadków zachorowań dzieci na choroby zakaźne. Szanujmy siebie nawzajem!  Nie chcemy, żeby dzieci wracające do przedszkola po przebytej chorobie kolejny raz musiały przechodzić długie leczenie!”
  9. W sprawach nieuregulowanych ostateczną decyzję podejmuje dyrektor przedszkola.
  10. Regulamin wchodzi w życie z dniem podpisania.

Ewa Wieczorek

Dyrektor Przedszkola 366

Warszawa, 05 marca 2018 r.

12.05 – 20.05. 2020 r. Potwierdzenie woli zapisu do przedszkola. Wyniki rekrutacji do przedszkoli – listy dzieci zakwalifikowanych znajdują się w dziale Informacje dla rodziców/Rekrutacja