• Rozmiar czcionki:
  • A
  • A+
  • A++
  • Kontrast:
  • włacz kontrast
  • wyłacz kontrast
  • Mapa strony:
  • mapa strony

„Żubr Pompik. Tropy na śniegu”

T.Samojlik, wyd. Media Rodzina

       Przygody małego ciekawskiego żuberka Pompika sprytnie „przemycają” najmłodszym konkretne fakty ze świata przyrody, a szczególnie ekosystemu Puszczy Białowieskiej (wszak autor to naukowiec, biolog). „Zimowa” cześć przygód jest najlepsza do pierwszego spotkania z bohaterami: to tu dowiemy się, kiedy Pompik się urodził i dlaczego jest mniejszy od swoich kuzynów. Akcja opowiadań rozpoczyna się jesienią, kończy wiosną. Zimie poświęcone są trzy rozdziały, w których bohater tropi ślady na śniegu, czeka na „coś miłego” oraz staje się obiektem drwin sroki.

„I kto tu jest mądry?”

Ostrowska, wyd. Skrzat

       Julek i Michaś sprzeczają się, o to kto ma lepszy zegarek, kto dostaje lepsze i droższe prezenty od rodziców. Michaś chciałby pochwalić się koledze jak nauczył się jeździć na łyżwach, nie przeszkadza mu to, że lód na stawie zaczyna topnieć. Julek podejrzewa, że może to być niebezpieczne. Jednak przeczytamy tu nie tylko o niezdrowej rówieśniczej rywalizacji i zagrożeniu życia. To także opowieść o rozwijającej się pasji, o tym jak uważny rodzic potrafi dostrzec talent dziecka i go wspierać. A cała historia zaczyna się od pięknego opisu niespodzianki i radości z upominków „bez okazji”. Na końcu książeczki wypunktowane zostały „pochwały” i „nagany” oraz „rady” – pomogą rodzicowi zwrócić uwagę na wybrane zachowania bohaterów i porozmawiać o nich z dzieckiem.

Alicja Ungeheuer-Gołąb, wyd. Skrzat

        Mimo, że zimowa, to jednak bardzo ciepła opowieść o mieszkańcach ogrodu: Jeżyku i jego koleżance Jeżynce, Wiewiórce, Zajączku, Kundlu i ptakach. Jeżyk, obudzony przez huk noworocznych fajerwerków poznaje uroki zimy, a jednocześnie uczy się przetrwania w trudnych warunkach. Wśród wielu różnych przygód najważniejsza staje się współpraca (zwierzęta uczą się dzielić zapasami żywności) oraz tolerancja dla odmienności każdego z bohaterów – każdy z nich jest inny: każdy ma swoje ograniczenia, ale i szczególne zdolności. Najbardziej obco w grupie przyjaciół czuje się nowy mieszkaniec podwórka – gronostaj, o którym krążą niemiłe plotki. Czy zwierzęta go zaakceptują i dopuszczą do wspólnych zabaw? Spokojna akcja, brak czarnych charakterów sprawiają, że przygody Jeżyka spodobają się wrażliwym przedszkolakom. Duże litery i przerwy między wersami zachęcą dzieci umiejące czytać do samodzielnej lektury.

„Zimowa wyprawa Ollego”

 Elsa Beskow, wyd. Zakamarki

       Książka została wydana po raz pierwszy ponad 100 lat temu, ale nic nie traci na aktualności – nasze dzieci nadal niecierpliwie czekają na pierwszy śnieg, zachwycają się czarami Króla Zimy i marzą o niezwykłych wyprawach zaprawionych szczyptą baśniowego świata. Sześcioletni bohater to prawdziwy zuch – nie boi się mrozu i wyrusza na nowych nartach na całodzienną wyprawę do lasu. Poznaje Wuja Szrona i Ciotkę Odwilż, zwiedza zamek Króla Zimy, a jednocześnie korzysta ze wszystkich uroków zimy – jeździ na sankach, buduje śnieżną twierdzę, bierze udział w walce na śnieżki, a wkrótce nauczy się też jeździć na łyżwach. Ollemu tak spodobała się zima, że razem z bratem dzielnie przeganiał specjalnymi zaklęciami zimowy czarny charakter – Ciotkę Odwilż, która mogła przeszkodzić w radości z zimowych zabaw. Docenił jej pracę (i może trochę polubił?) kiedy przygotowała miejsce na nadejście Królewny Wiosny.